تبلیغات
نت و آکورد برای گیتار - نت و تاریخچه پیدایش

درباره وبلاگ:


آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها :


عضویت:

پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:نت و تاریخچه پیدایش

نوشته شده توسط:دونالد بدرویا
چهارشنبه 28 اسفند 1387-09:24 ب.ظ

نت و تاریخچه پیدایش

سلام دوستان برای امروز یک مطلب جالب دارم تا انتهای این پست رو پیشنهاد می کنم بخوانید

در ابتدا از قرن اول تا چهارم میلادی خطی برای ثبت موسیقی وجود نداشت چون بیشتر آهنگ ها از آهنگهای مذهبی تشکیل می شد که به وسیله کشیشان سروده می شد و نیاز به اعمال دقت فراوان در سرایش و آموزش آن به افراد دیگر نبود بعد ها با پیشرفت موسیقی نیاز به ایجاد خطی برای موسیقی احساس می شد اولین خط که برای ثبت موسیقی به کار رفت دارای یک حامل با چهار خط بود اسامی نت هایی که روی این حامل به کار می رفتند.

فوزا- سه می مینیما- مینیما- سه می برو- برو- لونگا- ماگزیما

از سمت راست به چپ دیرند افزایش می یابد.

در حال حاضر شکل ماگزیما و لونگا به کار نمی رود و شکل بره و ندرت به کار می رود از نت هایی که تا به حال تقریبا بدون تغییر به کار می روند می توانبه فوزا اشاره کرد که به معنی لحظه می باشد و معادل دولاچنگ امروزی است و شکل سه می مینیما به معنی نیمه کوچک معادل چنگ امروزی است.

 همان طور که ملاحظه کردید تفاوتهایی بین خط امروزی و خط اشاره شده وجود دارد ولی نت ها با نام گذاری مشابه تنت های امروزی به وسیله کشیشی موسیقیدان از اهالی فرانسه مقیم ایتالیا به نام گوییدو دآرتسو انجام شد.

او برای درک زیر وبمی اصوات و آموزش از شعر زیر استفاده کرد

.... متن آهنگ

ut queant laxis resinare fibris mira gestorum famuli tuorum solve poluti labireatum sancte johannes

ترجمه

 اینکه خادمان تو با آوازی رسا کارهای معجز آسایت را باز می سرایند باشد که به امید پاک شدن گناهانشان از لب های ناپاکشان باشد ای ژان قدیس

همون طور که متوجه شدید نام نت های امروزی از این شعر گرفته شده بعد ها اوت که نت خوانی را مشکل می کرد به دو تبدیل شد و نت سی نیز به این مجموعه اضافه شد.

در زبان انگلیسی و آلمانی از نامگذاری الفبایی استفاده می شود در این نام گذاری با توجه به کوک ساز یونانیان نت مبدا را لا فرض کرده و نت ها را با هفت حرف اول الفبای لاتین نامگذاری می کنند.تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 28 اسفند 1387 10:17 ب.ظ