تبلیغات
نت و آکورد برای گیتار - ویژگی صوت از نظر موسیقی

درباره وبلاگ:


آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها :


عضویت:

پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:ویژگی صوت از نظر موسیقی

نوشته شده توسط:دونالد بدرویا
شنبه 23 آذر 1387-04:31 ب.ظ

سلام امروز اولین مطلب تئوری رو براتون مینویسم با اینکه برای خیلی ها مطالبی که جنبه ی تئوری داره خیلی خسته کننده هستش ولی باید قبول کرد که آدمهایی که موفق هستند علاوه بر نوازندگی خوب به مسائل تئوری هم آگاهی کامل دارند .

اولین مطلب در مورد مشخصات صوت هستش میدونیم موسیقی مجموعه ای از صدا ها و وزن ها هستش البته صدایی که چهار ویژگی زیر رو داشته باشه.

1-نواک

2.دیرند

3.شدت

4.رنگ صوت

پس صدایی در موسیقی به کار میره که این چهار ویژگی رو داره خوب به ترتیب مفهوم هر کدام از ویژگیهای بالا رو توضیح میدم

1.نواک: میدونیم که در هر سازی صدا ها دارای زیری و بمی هستند به این خصیصه نواک گفته میشه

2.دیرند: در هر قطعه موسیقی نت ها با کشش های مختلف به کار میروند

در موسیقی علائم برای نشان دادن دیرند هر صوت وجود دارد برای مثال مدت زمانی که یک نت سیاه  نگه داشته میشود ذیرند آن نت است

3.شدت: شدت هر صوت در حقیقت همان آهسته یا بلند بودن صدا است برای مثال زمانی که به صورت تیراندو به سیم های گیتار ضربه میزنید صدا با شدت کمتری تولید میشود در مقابل اگر از روش تکیه استفاده کنید صدا با شدت بیشتری  تولید خواهد شد یا اگر به وسیله یک مضراب سنتور یک بار به آرامی و بار دیگر به قوت روی سیم سنتور ضربه بزنید صوت دوم دارای شدت بیشتری است

4. رنگ صوت این ویژگی باعث میشود که ما صدای هر ساز رو بتونیم تشخیص بدیم حتی این ویژگی در صدای انسان هم وجود داره به دلیل وجود همین ویژگی  ما صدای دوستانمون رو حتی از پشت تلفن هم میتونیم تشخیص بدیم .

 

 تاریخ آخرین ویرایش:جمعه 11 بهمن 1387 12:57 ب.ظ